Pricing Actuary
Lokalizacja: Cała Polska

Forma zatrudnienia: Umowa o pracę

Czas pracy: Zadaniowy

Twoje codzienne zadania:

  • Manage cross-country and cross-business model governance tasks related to pricing;
  • Use pricing software for predictive modelling, tariff development, profit testing, portfolio monitoring;
  • Contribute with pricing expertise to cross-country key strategic initiatives;
  • Support orchestration of a cross-country team of pricing experts;
  • Create transparency regarding pricing resources and capabilities;
  • Ensure scaling and continuous development of pricing skills across CMI (Customer Markets International).

Twoje doświadczenie i umiejętności:

  • University degree in a scientific field (e.g., mathematics, physics, IT, statistics), with a preference for Insurance Mathematics;
  • A minimum of 3 years professional experience in insurance pricing or actuarial tasks, with focus on P&C insurance – additional experience in Life and/or Health insurance pricing is beneficial;
  • Proficiency in programming languages and applications, such as Databricks, SQL, R, Python;
  • Familiarity with specific pricing applications (e.g., Emblem, Radar, Earnix, or similar);
  • Team-oriented with a commitment to continuous learning;
  • Experience in cross-country and cross-functional collaboration;
  • Excellent oral and written communication skills;
  • Strong stakeholder management abilities;
  • Excellent command of English language as you will be a part of UNIQA Austria Team;
  • Willingness to travel abroad at least once per quarter;
  • Attached CV in English language.

Specjalnie dla Ciebie mamy:

  • Stable employment based on an employment contract;
  • Interesting work in an international environment;
  • Working among professionals with many years of experience in insurance;
  • Freedom to act - space for creating and implementing new solutions;
  • Good atmosphere conducive to cooperation;
  • Flexible working hours and the possibility of partial remote work;
  • A cafeteria benefits system - you decide what you use.

Benefity

  • Opieka medyczna,
    karta sportowa
    i kody zakupowe
  • Ubezpiecznie
    dla dzieci
  • Unikalne warunki
    grupowego ubezpieczenia
    na życie
  • Wysokie zniżki
    ubezpieczeń dla Ciebie
    i znajomych
  • Dofinansowanie
    szkoleń i kursów
  • Fundusz
    oszczędnościowo
    - inwestycyjnych
  • Dostęp do platformy
    języków obcych eTutor
  • Członkowstwo
    klubach UNIQA
    biletów do kina, teatru
  • Program rekomendacji
    pracowników
  • Świadczenia świąteczne
  • Inicjatywy dobroczynne
  • Poznaj nas

    Od 30 lat w Polsce tworzymy wyjątkowe miejsce pracy UNIQA.
    Jesteśmy 6. co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Polsce.
    Chcemy, aby klienci wybierający UNIQA, wybierali lepsze życie.
    Zapewniamy im to, ubezpieczając i otaczając opieką ich zdrowie,
    życie i majątek. Co więcej, chcemy inspirować klientów do
    lepszego życia - dłuższego, zdrowszego i bezpieczniejszego. Z tą
    samą troską myślimy o naszych pracownikach.

    Naszą odpowiedzialność, stabilność i wiarygodność potwierdzają nagrody:

    Więcej informacji o firmie, procesach rekrutacjnych znajdziesz na stronie https://www.uniqa.pl/kariera