Czy wiesz, że co 3 samochód na świecie zawiera części wyprodukowane w Faurecii?

Nasza specjalność to projektowanie i produkcja elementów wyposażenia samochodowego w czterech kluczowych dziedzinach: technologiach kontroli emisji spalin, fotelach samochodowych, wnętrzach samochodowych, rozwiązaniach IT.
Jak to robimy? Działamy w 37 krajach, gdzie liczba zakładów produkcyjnych osiągnęła już okrągłe 300! Z dumą chwalimy się także 35 ośrodkami badawczo-rozwojowymi i załogą blisko 120 tysięcy Faurecian. W Polsce rozwinęliśmy 10 fabryk. W Grójcu, Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Ale to nie wszystko, bo mamy jeszcze: Centrum Badawczo-Rozwojowe, Finansowe Centrum Usług Wspólnych, Platformę Transportowo-Logistyczną, Centrum Wsparcia IT.

Kierujemy się przyszłością!
Application Design Leader with German in R&D Center
Miejsce pracy: Grójec

The main missions are to:

  • Be in charge of complete product design in compliance with product visibility, taking into account FAU process and product standards. Responsible for several systems, modules and seats.
  • Manage a Program File in Product Data Management (PDM) (including roles & rights), maintaining appropriate product and process definitions
  • Manage technical aspects of a program: Prepare and update other program related technical documentation
  • Ensure that the technical convergence plan meets product quality and cost targets
  • Ensure that the PMS (Program Management System) technical milestone deadlines are met
  • Manage Bought Out Parts (BOP) definition and ensure technical integration of suppliers; Coordinate technical management of tool suppliers relying on process/tool engineers and experts.
  • Interface with the customer's engineering team
  • Apply Faurecia industrial policies and guidelines (Production System Efficiency, Supply Chain, Ergonomics…)
  • Liaise with industrial engineer so that product and process characteristics are under control when production is launched
  • Allocate/ Coordinate team of Design Engineers in area of specialists

Qualifications:

  • Master's degree in Mechanical Engineering
  • min.  2 - 5 years’ experience in Automotive
  • experience in cooperation with other customers or car producers welcomed
  • metal development knowledge : stamping, welding, fine blanking
  • Ideally leadership skills
  • Knowledge and experience in Project Management process
  • Good MS Office  & MS PROJECT skills, CAD (e.g. Catia V5, UG)
  • Team player with strong communication skills
  • International mindset & open for often traveling
  • Min. bilingual (English & German required)

The offer:

  • Bonus systems
  • Internal and external trainings
  • Canteen
  • Transportation to work
  • Occasional benefits
  • Jubilee awards
  • Other benefits from Social Fund
  • Sharing the costs of sports activities
  • Private medical care
  • Life insurance
  • Remote work opportunities
  • Flexible working time
  • Retirement pension plan