Hoteliga is a company that develops software for the hotel industry in the SaaS model, operating on the global market. After the investment of Ailleron S.A. at Hoteliga, the head office was moved to Krakow (originally a Dutch company).

Hoteliga is an international team, we use English as part of internal communication.

Sales&Support Specialist

Miejsce pracy: Kraków
Region: małopolskie

Opis stanowiska

Responsibilities:

• Acquire new customers

• Build long-term relationships with clients

• Be responsible for achieving sales goals (sales by phone)

• Prepare quotations adapted to the customer's needs

• Follow-up on various leads and/or up-sell on existing customers

Wymagania

Skills:

• Fluent English+ very good communication skills in one of the following languages: Spanish/Italian/Greek

• Experience in tourism/on-line platforms (PMS, channel managers, OTAs)

• Experience in sales (e.g. sales in a call center)

• Ability to learn fast

• Knowledge of word/excel, email etiquette

• Ability to work under pressure

Oświadczam, że udzielam Ailleron S.A. z siedzibą w Krakowie, KRS: 0000385276 (dalej: „Ailleron”), zgody na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu aplikacyjnych w celach udziału w procesie rekrutacyjnym. Dane przetwarzane będą do dnia odwołania zgody. Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędna dla celów rekrutacji. Osobie podającej odnośne dane przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych, do uzyskania ich kopii, do ich poprawiania, usunięcia, przeniesienia, ograniczenia przetwarzania oraz do cofnięcia zgody. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie poprzez wysyłając wiadomość na adres:  careers@ailleron.com